12.4.2022
„Záznam ze křtu naší publikace Tváří v Tvář – pamětí Debbie Harry, legendární zpěvačky Blondie. Knihu pokřtila společně s překladatelem Danielem Resem
kapela
Staré Pušky 8. 4. 2022 přímo během koncertu v plném Rock Café – 400 super lidí! Bublinky létaly vzduchem 🙂, mluvilo se jak jinak o punku,
a nakonec letěla do davu i knížka podepsaná všemi členy kapely + překladatelem Danem 🙂. Klukům z Pušek moc děkujeme a do budoucna přejeme mnoho úspěchů!“
Podívejte se
zde
16.12.2021
„Dějiny utvářejí dnešek,“ říká historik Daniel Res v rozhovoru s moderátorem Nočního Mikrofóra Českého rozhlasu Janem Smetanou.
Daniel Res přibližuje také životní osudy Arthura Wellesleyho, 1. vévody z Wellingtonu, o němž napsal knihu „Wellington: Vítěz od Waterloo“.
Celý rozhovor si můžete poslechnout na
této adrese,
knihu „Wellington: Vítěz od Waterloo“ si můžete objednat
zde
15.11.2021
Historik Daniel Res, autor knihy „Wellington: Vítěz od Waterloo“, kterou najdete mezi knižními novinkami na tomto webu,
vystoupil 13. listopadu 2021 v pořadu „Historie očima Martina Kováře“ na Info.cz. Vypráví zde o životním příběhu vévody z Wellingtonu,
který zasazuje i do dobových souvislostí. Pořad si můžete pustit
zde.
14.10.2019
Před 210 lety vydal 20. října 1809 velitel britských sil v Portugalsku Arthur Wellesley, pozdější vévoda z Wellingtonu a vítěz od Waterloo, rozkaz k výstavbě systému opevnění zvaném linie Torres Vedras.
Tento projekt doposud v zásadě neměl v dějinách obdoby a značně zamíchal kartami v rámci celých napoleonských válek. U nás přesto tato událost zatím není příliš známou záležitostí.
Pojďme se tedy ve stručnosti podívat, o co tehdy vlastně šlo.
Dobová rytina městečka Torres Verdas
7.10.2019
Na stránkách
Deníku.cz si můžete přečíst článek věnovaný knize Johna Ashdowna-Hilla o Richardovi III., kterou jsme letos vydali.
Dr. John Ashdown-Hill s řádem britského impéria za zásluhy v oblasti historie.
Zdroj fotografie: www.johnashdownhill.com
16.8.2019
Poslední anglický král, který zemřel rytířskou smrtí na bitevním poli při jízdním útoku, který osobně vedl, je Richard III...
7.8.2019
Bitevní pole a jeho okolí dnešním návštěvníkům bojiště poskytuje o událostech této slavné bitvy svým specifickým způsobem jedinečné svědectví, jaké nám ani sebelepší dobový text nikdy nemůže nabídnout...
14.5.2019
Již tento pátek vychází naše publikace Richard III. - Poslední dny života a osud jeho DNA od historika Johna Ashdown-Hilla, která vedla k objevu tělesných pozůstatků Richarda III...
23.4.2019
Před 250 lety se narodil vévoda z Wellingtonu, britský vojevůdce, který zvítězil nad Napoleonem u Waterloo. Ruský car jej po slavné bitvě nazval „přemožitelem přemožitele světa“.
11.4.2019
Wellingtonův citát pro duben
„Znám nyní jeden dobrý recept na udržení dobrého zdraví v této zemi. A ten zní: žít střídmě, pít málo vína, pravidelně cvičit, neustále udržovat zaměstnanou mysl, a pokud možno brát život s humorem. To poslední je samozřejmě ze všeho nejtěžší, protože jak jsi sám měl jistě příležitost poznat, v Indii jen zřídka potkáš dobře naladěného člověka.“
Arthur Wellesley, vévoda z Wellingtonu svému mladšímu bratru Henrymu, Seringapatam, Indie 8. července 1801.
31.3.2019
Wellingtonův citát pro březen
„Bezprostředně po bitvě člověka přepadají zvláštní pocity, tak jako mě tehdy po bitvě u Assaye v Indii. Spal jsem tu noc na dvoře jedné farmy a mnohokrát jsem se budil s úlekem, že jsou všichni moji přátelé mrtví, vždyť jich také skutečně mnoho padlo. Druhý den ráno jsem pak každého musel osobně zkontrolovat a přesvědčit se, že je naživu.“
Arthur Wellesley, vévoda z Wellingtonu o svých pocitech po bitvě u Assaye, Indie 23. 9. 1803. V bitvě u indické vesničky Assaye se Wellington postavil v čele 6500 mužů takřka sedminásobné přesile vojska Maráthské konfederace pod vedením fracouzských důstojníků v čele s německým vojevůdcem Anthonym Pohlmannem. Během boje byli pod Arthurem Wellesleyem zabiti dva koně a sám Wellington ke stáru označil (pro mnohé poměrně překvapivě) bitvu u Assaye za své nejbrilantnější vítězství.
Přikládáme video, ve kterém Vás bitvou u Assaye detailněji provede historik Richard Holmes:
22.3.2019
Pokud se Vám někdy naskytne volný den v Londýně a nevěděli byste kam zajít, jednoznačně bych Vám doporučil návštěvu londýnského Apsley House - domu vévody z Wellingtonu, který se nachází nedaleko Buckinghamského paláce...
11.3.2019
Dočtete se nejen o Wellingtonovi, Napoleonovi a napoleonských válkách, ale třeba i o výuce dějepisu na školách:
https://www.idnes.cz/xman/rozhovory/wellington-napoleon-historik-daniel-res.A190227_123843_xman-rozhovory_fro
28.2.2019
Wellingtonův citát pro únor
„Naučil jsem se, jak přesně se válka nemá vést, a špatná zkušenost se vždy hodí k poučení.“
Vévoda z Wellingtonu o svých prvních válečných zkušenostech z tažení v Rakouském Nizozemí/Flandrech, jež se odehrálo na přelomu let 1794/95. Wellington zde sloužil jako pouhý podplukovník (velel asi 800 mužům) a nešetřil kritikou na vrchní velení britské armády.
18.2.2019
Psal se listopad roku 1786 a osmnáctiletý mladík Arthur Wesley se plný očekávání vracel z Angers zpět do Anglie. Jako první z členů rodiny se s ním setkala matka, lady Morningtonová, která nemohla uvěřit vlastním očím, k jak hluboké proměně během necelých dvou let u jejího syna došlo...
28.1.2019
Vedle špatných studijních výsledků jsou Wellingtonova studia na Etonu neodmyslitelně spojena také se slavným výrokem o vítězství u Waterloo: „Bitva u Waterloo byla vyhrána na hřištích Etonu.“...
10.1.2019-
Wellingtonův citát pro leden 2019
„Bitva u Waterloo byla vyhrána na hřištích Etonu.“
(citát přisuzovaný Arthuru Wellesleymu, 1. vévodovi z Wellingtonu)
Je nanejvýš pravděpodobné, že tuto větu, která paradoxně patří z řady s Wellingtonem spojovaných citátů k těm nejznámějším, vévoda nikdy nepronesl.
Poprvé ji totiž publikoval v neautorizovaném díle populární publicista a člen francouzského parlamentu, hrabě Montalembert, až v druhé polovině 19. století.
Odtud ji nadále opisovali „viktoriánští“ historici.Avšak na příklad současný britský historik Andrew Roberts, který se kloní k autenticitě citátu,
přinesl zajímavou myšlenku, že vévoda mohl mít „hřišti Etonu“ na mysli prostranství u nedalekého mlýna, kam si chodili žáci střední školy v Etonu za pomocí pěstí vyřizovat své účty.
15.12.2018
Když sir Thomas Lawrence, dvorní malíř prince regenta a později britského krále Jiřího IV., maloval Arthura Wellesleyho, prvního vévodu z Wellingtonu, krátce po jeho vítězství nad Napoleonem u Waterloo, zanechal nám tím zřejmě jeho nejznámější portrét...
7.12.2018
Wellingtonův citát pro prosinec 2018
„Veškerá podstata lidského konání ve válce, a vlastně i v životě, spočívá v tom, že se snažíme zjistit,
co nevíme, tím, co děláme. Říkám tomu hádání, co je na druhé straně kopce.“
Wellington při rozhovoru s Johnem Crokerem, 4. září 1852, Folkestone, Anglie, Croker Papers, Vol. III
26.11.2018
Na Radiu Classic se naše kniha Wellington: Vítěz od Waterloo objevila mezi tipy pro listopad 2018 například po boku Paula Coelha, či Milana Kundery:
www.classicpraha.cz/aktualne/dalsi/listopadove-knizni-novinky-2018/
15.11.2018
Vévoda z Wellingtonu se během své bohaté vojenské kariéry zúčastnil několika desítek bitev a menších vojenských střetnutí (patrně okolo šedesáti), z nichž absolvoval drtivou většinu v pozici vrchního velitele...
5.11.2018
Wellingtonův citát pro listopad 2018
„Neustále bojovat je špatná věc. I když jsem uprostřed toho všeho příliš zaměstnán, abych dal prostor svým citům, doléhá to na mě nepříjemným způsobem hned po boji.
Trvám na tom, že kromě prohrané bitvy neexistuje nic tak smutného jako bitva vyhraná.
Nejen proto, že ztratíte své dobré přátelé, s nimiž jste strávili kus života, ale jste nuceni nechávat na místě (během bitvy) raněné.
Snažíte se pro ně samozřejmě v dané chvíli udělat maximum, ale jak jen je to málo! V těchto chvílích ve vašem srdci odumírají veškeré city.
Touto dobou se z toho všeho začínám definitivně plně zotavovat, avšak přeji si, abych už nikdy v životě nemusel bojovat.“
Vévoda z Wellingtonu po bitvě u Waterloo, červen 1815, ukázka z deníku Lady Shelleyové